Szatmár -Ferencváros határon átívelő, női kézilabda utánpótlás projekt keretén belül rendszeres női kézilabda edzésre kerül sor Egriben 6-9 éves kislányok számára.
A “Szatmár Ferencváros, határon árnyúló, női kézilabda utánpótlás projekt” egy alulról építkező civil- sport szerveződés. Nem csak nevében de szervezettségében, kiterjedésében, tematikájában, módszereiben is úttörő kezdeményezés, hanem a két országban történő működése révén egész Európában is egyedül álló projekt.
2014 augusztus 14-én indultunk, 5 alapítóval és 6 szivacskézilabda csapattal, körülbelül hatvan, hét éves kislánnyal. A projekt működési területe a “történelmi Szatmár” megye (ma Szabolcs Szatmár Bereg megye HU. és Szatmár megye RO.
Ma nyolcszázötven, hét és nyolc éves kislány, harmincegy településen szivacs kézilabdázik, harminckét önkormányzattal, sport klubbal és iskolával állunk szerződéses kapcsolatban.
Hetvenhat csoportban, (9-tól, 25 gyerekig), ötvenöt edző(testnevelő) foglalkozik a gyerekekkel a magyarországi és a romániai “Szatmárban”. Szerződéses viszonyban vagyunk a határ mindkét oldalán a helyi médiával(írott elektronikus, internetes, TV, rádió )
Mindezt eddig egy fillér közpénz, állami támogatás, vagy szponzori támogatás nélkül hoztuk létre.
A projekt szakmai hátterét a Ferencváros női kézilabda szakosztályával képzeltük el, akik első pillanattól mellettünk álltak, segítettek és sportszerlésekkel és sporteszközökkel is támogattak.
Úgy Jeney Zsolt Ákos elnök úr, mint Elek Gábor szakmai igazgató, vezető edző és Bognár László Ügyvezető igazgató úr, a leglelkesebb támogatóink, de az edzői és szakmai stáb is teljes odaadással mellettünk, velünk van. Eddig tíz edzőképzésünk volt, ebből kilenc Szatmárban és egy Budapesten, melyet Elek Gábor szakmai vezetésével a Fradi kiváló edzői garnitúrája tartott.váltott helyszíneken, átlagosan negyven, ötven helyi edző részvételével.
Ezen kívül több mint harminc eseményünk volt, edző mérkőzések, körmérkőzések, mini turnék. Mikulás Kupa, Szilveszter kupa, január 30-án Farsang kupa (kb. 20 csapattal, Romániában ez volt az első szivacs kézilabda nemzetközi kupa ), április 10-én Húsvét kupa (25 csapattal, nemzetközi). Ezeket a helyi önkormányzatok hathatós támogatásával hoztuk létre.
De volt már Kupa az edzőknek, a szülőknek(anyukáknak) és iskolai év végén, ahol csak lehet, megtartjuk a kézilabda “pikniket”, gyerekek, szülők (családok) és sportvezetők számára, majd minden településen.
2016 május 27-én Mátészalkán, a városi színházban tartjuk, a polgármesteri hivatallal közös rendezésben az első Évértékelő és Díjátadó gálánkat, ahol a legtehetségesebb gyerekeket, csapatokat és edzőket, díjazzuk de a legsportszerűbb “szülői szurkolói tábor” és leghatékonyabban támogató önkormányzat is kap díjat. A méltó körülmények megteremtésével kívánjuk megtisztelni a legtehetségesebb legjobb, legrátermettebb kis sportolóinkat.
Vezető kormányzati tisztségviselők, sportvezetők és neves kézilabdás személyiségek meghívásával, az est kiemelt fontosságot kap és valóságos ünnepe lesz a sportágnak.
Apparátusunk, fizetett alkalmazottaink nincsenek, jelenleg az edzők nagy része, a sport szeretetéből és a projekt iránti elkötelezettségből végzi a tevékenységet.
Ebből is látszik, hogy egy alulról szerveződő, civil, sport kezdeményezés a mi projektünk, amelynek az “apropója” a kézilabda.
Felmenő rendszerünknek köszönhetően, pár év múlva több ezres nagyságrendben lesznek leánykák a rendszerünkben, akik kézilabda tudásuknak, képességeiknek megfelelően haladnak majd a szakmai ranglétrán felfelé. Ha nem is lesz mindegyikőjükből nemzetközi szintű játékos, de lehet egészséges fiatal, kamasz, anyuka, aki majd maga fogja pár év múlva a gyerekét sportolni vinni. A legtehetségesebbek pedig akár a Fradiban pallérozódhatnak és erősíthetik hírünket a világban.A Szatmárban maradó játékosok, pedig egy olyan kézilabda kultúrát hozhatnak létre, itt (ott) helyben, amely egyedülálló lehet, nem csak Magyarországon és Romániában, hanem egész Európában.
A gyerekek 10 éves korukig a mérkőzéseiket nem eredmény centrikusan játsszák, hanem elsődlegesen a kézilabda alapismereteinek a minél hatékonyabb és eredményesebb elsajátítására fordítják a hangsújt. Majd csak ezután kezdik el az edzők a megfelelő módszerek alkalmazásával a tudatos mentális építkezést, az eredményesség felé.
Tisztában vagyok, vagyunk azzal, hogy komoly szponzori háttér és támogatás nélkül hosszabb távon a jelenlegi működtetési rendszer sem tartható fenn. További előre mutató terveink megvalósításához komolyabb forrásokra van szükség. Folynak tárgyalások ez irányban, de minden támogatást, segítséget szívesen veszünk, bárkitől aki elfogadja elveinket,céljainkat munkánkat.